Niealimentacja to przemoc. Poznaj swoje prawa!

wtorek, 14, listopad 2017 Drukuj

Kolejny raz zapraszamy Was, tym razem do Łodzi, gdzie 5 grudnia 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury odbędą się warsztaty wspierające samodzielnych rodziców lub rodziców borykających się z problemem wyegzekwowania alimentów od drugiego z rodziców. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz Łódzką Izbę Komorniczą.

Narodziny dziecka odmieniają życie rodzica na zawsze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak po urodzeniu potomka zmienia się sytuacja prawna jego opiekuna. Powstają podstawowe zobowiązania rodzica, takie jak wychowanie dziecka, reprezentowanie go, sprawowanie opieki nad nim oraz jego majątkiem.

O sprawy majątkowe około miliona dzieci w Polsce, które nie otrzymują alimentów ani od rodzica, ani z Funduszu Alimentacyjnego, dbają samodzielni rodzice. To oni, będąc ich przedstawicielami ustawowymi, są ich „adwokatami”, wychowują je i utrzymują - przeważnie z jednej pensji. To oni próbują, dostępnymi środkami prawnymi, nakłonić drugiego rodzica do wykonywania ciążącego na nim obowiązku utrzymywania własnego dziecka -  często  nieskutecznie. W Polsce bowiem nadal istnieje powszechne przyzwolenie na niepłacenie alimentów.

Niealimentacja to ogromny problem społeczny również w województwie łódzkim. Statystyki pokazują, że w 132 kancelarii komorniczych na obszarze działania Sądu Apelacyjnego w Łodzi prowadzonych jest obecnie około 67 tys. egzekucji alimentów, z czego tylko w ubiegłym roku wpłynęło ponad 6tys. nowych wyroków. Innymi słowy – każdego dnia roboczego, tylko w samej Łodzi, składanych jest 5 wniosków o egzekucję alimentów.

5 grudnia 2017 r. samodzielni rodzice będą mieli okazję skorzystać z bezpłatnych informacji komornika, adwokata, mediatora oraz asystenta rodziny. Będzie to również szansa do zintegrowania się, nawiązania nowych znajomości, dyskusji oraz podzielenia się swoimi problemami i doświadczeniami. Każdy będzie mógł otrzymać "Niezbędnik alimentacyjny".

Warsztaty prowadzone są przez Stowarzyszenie Poprawy Spraw Alimentacyjnych „Dla Naszych Dzieci” oraz Izbę Komorniczą w Łodzi i organizowane w ramach corocznej akcji "16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć".

Możesz zarejestrować się już dziś:

rejestracja na warsztaty


Termin i miejsce warsztatów:

Łódzki Dom Kultury

ul. Traugutta 18

5 grudnia 2017 r. w godz. 15.00 – 19.00

Zaproszeni eksperci:

  • Andrzej Ritmann – komornik, Przewodniczący Łódzkiej Izby Komorniczej
  • Maciej Pakowski – adwokat
  • Komisarz Jakub Kowalczyk - Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi
  • Izabela Nowaczyk, Beata Moczkowska – mediatorki
  • Aleksandra Kabza – asystentka rodziny MOPS Łódź
  • Dorota Herman, Katarzyna Dudkowiak, Marzena Stala - Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci”

 

 

Patronat honorowy