Stowarzyszenie "Dla Naszych Dzieci"                       pomóż jak potrafisz...                             

 

Alimenty. Sprawdzamy skuteczność zmian w art. 209 KK

poniedziałek, 04, wrzesień 2017
Sprawdź razem z nami skuteczność znowelizowanych przepisów! Nie zniechęcaj się, bo składałaś/składałeś wcześniej raz czy dwa doniesienie o niealimentacji i zostało ono umorzone!
Niealimentacja to przestępstwo!

Jeśli Twoje dziecko nie otrzymało alimentów przez ostatnie trzy miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień) zgłoś ten fakt!
Gdzie się zgłosić:
- komisariat policji zgodnie z właściwością miejscową (miejscem zamieszkania wierzyciela - dziecka).
Wymagane dokumenty:
- oświadczenie ustne lub pisemne o popełnionym przestępstwie (przy ustnej formie, przyjmujący nasze oświadczenie policjant jest zobowiązany do sporządzenia protokołu. Często jest to połączone z czynnością przesłuchania zawiadamiającego w charakter...ze świadka)
- dobrze mieć ze sobą zaświadczenie od komornika o bezskutecznej egzekucji oraz wyrok sądu zasądzającego alimenty.

Wzór zawiadomienia możesz pobrać tutaj:
https://drive.google.com/file/d/0B_PR8XuBxGLeQWNiUDdJQlRwcm8/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_PR8XuBxGLeWjUwUndLZHJ5V2M/view?usp=sharing

Czekamy na Wasze spostrzeżenia co do pracy komisariatów policji. Jakie było nastawienie policjanta przyjmującego zgłoszenie? Jak szybko zostały podjęte czynności? No i przede wszystkim czy "nowy" Art. 209 Kodeksu karnego działa?! Jak potoczyło się postępowanie? Czy dłużnik zapłacił zaległą, trzymiesięczną kwotę? Czy i jaki otrzymaliście wyrok sądu?
Piszcie – wszystkie Wasze doświadczenia są dla nas bardzo cenne. Tylko jeśli wiemy, jak wygląda praktyczne stosowanie przepisów, możemy zabiegać o dalszą ich poprawę czy modyfikację.
Krótkie przypomnienie:
W dniu 31.05.2017 r. weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu Karnego, w tym Art. 209
Przed zmianami ścigani mogli być ci rodzice, którzy uporczywie uchylali się od płacenia alimentów. Nie było jednak zdefiniowane samo pojęcie „uporczywie” i wszystko zależało od interpretacji sądów. Po zmianach ścigani mogą być rodzice, którzy alimentów nie płacą przez trzy miesiące. Grozi im za to rok więzienia lub grzywna albo ograniczenie wolności. Rodzice mogą jednak trafić za kratki na dłużej. Jeśli sąd uzna, że dziecko nie miało zaspokojonych podstawowych potrzeb, gdyż nie otrzymywało alimentów, to wyrodny rodzic może w takiej sytuacji w więzieniu spędzić nawet dwa lata. Nie jest to jednak ostateczność, rodzice mogą uniknąć przykrych konsekwencji. Warunek jest jeden: zapłata zaległych alimentów. Wyznaczony został konkretny termin: 30 dni od pierwszego przesłuchania w tej sprawie. Wszystko jednak w rękach sądu: jeśli sędzia uzna, że wina rodzica była duża, podobnie jak tzw. społeczna szkodliwość czynu, to mimo iż rodzic zapłaci zaległe alimenty, i tak może wylądować w więzieniu lub być skazany na zapłatę wysokiej grzywny.
 
Możesz dołączyć do wydarzenia na Facebooku i na bieżąco śledzić nasze działania:

 

 

Współpraca